جنگل

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اردبیل، علی حمیدی، در کارگاه آموزشی 'آشنایی با ریزگردها و راه های مقابله با آن' افزود: براساس این نظریه که به واسطه بررسی های کارشناسان حاصل شده است از راه های مقابله با پدیده ریزگردهای انتقالی از عراق و سرزمین های غربی ایران به استان اردبیل توسعه نقاط جنگلی در این استان است.
وی اظهار داشت: پدیده گرد و غبار و ریزگردها موضوع تازه ای نیست و از سال ها قبال در ایران و حتی در استان اردبیل وجود داشته است که از نمونه های آن می توان در کشور به گرد و غبار بیابان های مرکزی ایران و شن ها و ماسه های روان اشاره کرد و در اردبیل نیز گاهی به ویژه در سال های خشکسالی براثر وزش باد شدید در نقاط مستعد شاهد بروز این پدیده می شویم.
وی با اشاره به اینکه دولت اقدام های زیادی در زمینه کنترل گرد و غبار و شن های روان با استفاده از جنگل کاری و مالچ پاشی انجام داده است گفت: موضوع مهم در چند سال اخیر گستردگی پدیده ریزگردها به لحاظ انتقال آن ها از بیابان های کشور عراق و نیز ریز بودن قطر این ذرات است که به آسانی وارد دستگاه تنفسی انسان شده و سبب بروز بیماری های ریوی و تنفسی می شود.
وی یادآور شد هرچند استان اردبیل در مقایسه با استان های غربی که به لحاظ نزدیکی مسافت، به بیابان های عراق بیشتر و شدیدتر با مشکل ریزگردها و آلودگی هوا ناشی از آن مواجه هستند در ارتباط با این موضوع دارای مشکل حادی نیست ولی در مواقعی مرکز و جنوب این استان نیز با این مشکل مواجه می شود.
وی گفت: به همین لحاظ اتخاذ تدابیر و انجام اقدام هایی نظیر گسترش جنگل و جنگل کاری برای جلوگیری از حادتر شدن مشکل در استان اردبیل ضرورت دارد.
مدیر کل محیط زیست استان اردبیل در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته محیط زیست از همکاری گسترده رسانه های گروهی این استان به ویژه خبرگزاری ها و نشریه های محلی قدردانی کرد.
وی ابراز امیدواری نمود که با تداوم این همکاری بتوانیم زمینه های همکاری بیش از پیش مردم با محیط زیست برای جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی را فراهم و نیز به سالم ماندن استان اردبیل که از عرصه های طبیعی متنوع و فراوانی برخوردار است کمک کنیم.


 

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

نوشته شده در تاریخ شنبه 28 خرداد 1390    | توسط: پسرشجاع    | طبقه بندی: زیست محیطی،     | نظرات()