یرن :ایران خودرو در نظر دارد برای تولید یک خودروی اسلامی، یک طرح سرمایه گذاری مشترک با خودروسازان ترکیه امضا کند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری محیط زیست ایران به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، شرکت ایران خودرو قصد دارد برای سرمایه گذاری مشترک و اجرای پروژه ساخت خودرویی متمرکز بر خریداران کشورهای اسلامی، با شرکت خودروسازی ترکیه وارد گفت و گو شود.
میر جواد سلیمانی، معاون اجرایی ارشد توسعه کیفیت و محصول شرکت ایران خودرو در مصاحبه با بلومبرگ گفت: برای آغاز مذاکرات ابتدایی، یک هیات اقتصادی و صنعتی طی دو هفته آینده به ایران سفر می کند و در صورت دستیابی به توافق، تولید یک خودروی اسلامی را آغاز خواهیم کرد.
سلیمانی ادامه داد وزیر صنایع ترکیه در دیدار اخیر خود با معاون اول رئیس جمهوری در ایران مسئله احتمال همکاری برای سرمایه گذاری مشترک برای تولید خودرو را مطرح کرده بود.
ایران یکی از هشت کشور در حال توسعه یا "دی 8" است. این گروه متشکل از کشورهای در حال توسعه ای ست که جمعیت بزرگی از مردم آن ها مسلمان هستند و یک ائتلاف اقتصادی تشکیل داده اند.
ایران، ترکیه، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه، بنگلادش و پاکستان اعضای گروه دی 8 هستند.
آقای سلیمانی خاطرنشان کرده است خودروی جدید به طور خاص بازارهای کشورهای مسلمان و دی 8 را هدف قرار می دهد و برای مصرف کنندگان این کشورها تولید می شود.
بنا به گزارش بلومبرگ، ایران در ابتدا قرار بود طرح سرمایه گذاری مشترکی را با پروتون، شرکت خودروسازی دولتی مالزی، اجرا کند اما این شرکت از این تصمیم صرف نظر کرده است.
بنا به این گزارش سازمان بین المللی تولیدکنندگان خودروی موتوری، ایران در سال 2009 پس از کانادا، مکزیک، فرانسه و اسپانیا در رده دوازدهمین کشور تولید کننده خودرو در جهان قرار دارد.
ایران خودرو که بزرگترین شرکت خودروسازی دولتی ایران است، در سال 1962 تاسیس شد. این شرکت با تولید سالانه هشتصد هزار خودرو، 65 درصد بازار خودوری کشور را در اختیار دارد. درآمد سالانه صادرات خودروهای تولیدی ایران خودرو 12 میلیارد دلار تخمین زده شده است.


انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

:: دانلود فایل ضمیمه ()


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 مهر 1389    | توسط: پسرشجاع    | طبقه بندی: زیست محیطی،     | نظرات()