شن وماسه

ایرن: وزیر محیط زیست و جنگلداری ترکیه گفت: آمارها نشان می‌دهد طوفان‌های شن و آلودگی هوا بر میزان برداشت محصولات کشاورزی تأثیر منفی داشته است

به گزارش خبرنگار جامعه فارس ویسل اروغلو وزیر محیط زیست و جنگل‌داری ترکیه امروز در اجلاس 5 جانبه کشورهای ایران، ترکیه، سوریه، قطر و عراق در زمینه حل مشکل گرد و غبار اعلام کرد: اکو سیستم کیفیت زندگی ما را پایین آورده است و از جمله مشکلات زیست محیطی امروزه افزایش بیابان‌ها، تخریب جنگل‌ها، کم شدن منابع آب، افزایش فاضلاب‌ها و پدیده گرد و غبار است این‌ها از جمله مشکلاتی هستند که زندگی ما را دستخوش تغییر قرار داده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در رابطه با حل این معضلات نیاز به همکاری‌های منطقه‌ای است، تصریح کرد: در این زمینه باید تمام کشورهایی که با این مشکلات مواجه هستند همکاری‌های خود را افزایش دهند.
وزیر محیط زیست ترکیه با اشاره به برگزاری جلسه پیشین در آنکارا تصریح کرد: جلسه آنکارا گام مثبتی در رابطه با حل مشکل گرد و غبار بود و بیانیه‌های صادر شده همکاری کشورها را افزایش می‌دهد.
وی افزود: مبارزه با افزایش بیابان‌ها، فرسایش خاک و گرد و غبار از جمله معضلات بسیار مهم امروز محسوب می‌شود و ما موظف هستیم در این زمینه به تبادل اطلاعات بپردازیم.
وزیر محیط زیست ترکیه در ادامه تصریح کرد: آفت‌های طبیعی باعث شده تا نگاه انسان‌ها به مسائل هواشناسی افزایش یابد و گرد و غبار افزایش یابد. آمارها نشان می‌دهد طوفان های شن و آلودگی هوا از میزان برداشت محصولات کشاورزی تاثیر منفی داشته است.
وی با اشاره به انجام یکسری تحقیقات علمی در کشور ترکیه پیرامون مسائل هواشناسی و گرد و غبار متذکر شد: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی ترکیه تثبیت این مشکلات 95 درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه هوای دنیا روز به روز گرمتر می‌شود، گفت: کشورها باید هشدارهای بیشتری نسبت به این امر بدهند.
اروغلو بیان کرد: خشکسالی‌های گذشته، طوفان‌ها و سیل‌های زیانبر از آفت‌های طبیعی هستند و برای اینکه ریسک این آفت‌ها را کمتر کنیم به کارهای منطقه‌ای بیشتری نیاز داریم.
وی با تأکید بر اینکه بیابان‌زدایی یکی از محورها و مسائل مهمی است که در ترکیه به آن پرداخته شده است، افزود: ایستگاه‌هایی را در زمینه هواشناسی احداث می‌کنیم که می‌تواند میزان گرد و غبارها را تخمین بزند و در این زمینه به این نتیجه رسیده‌ایم که کیفیت گرد و غبارها بیشتر شده است.
وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی، اجلاس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های فنی در ترکیه تصریح کرد: در آنتالیا کنفرانس‌هایی را در رابطه با مسائل زیست محیطی برگزار کردیم که نتایج خوبی داشته است.
به گفته وزیر محیط زیست و جنگل‌داری ترکیه فرسایش خاک و از بین رفتن خاک های حاصل‌خیز در نتیجه تغییرات جوی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه افزایش بیابان‌ها تنها خاص کشور ترکیه نبوده است گفت: 4 میلیارد هکتار زمین از بین رفته است و این نشان می‌دهد ما با یک بحران جهانی مواجهه خواهیم بود.
وزیر محیط زیست ترکیه با اشاره به اقداماتی که در رابطه با مبارزه با گرد و غبارها و کنترل فرسایش خاک انجام داده است، گفت: 6 میلیون هکتار زمین را درختکاری و از نظر کنترل فرسایش خاک تحت مراقبت قرار داده‌ایم.
وی با اشاره به از بین رفتن جنگل‌ها در سایر کشورهای دنیا تصریح کرد: در سال گذشته در زمینه درختکاری اقدامات خوبی انجام دادیم و در حدود 1.2 میلیون هکتار جنگل‌کاری کرده‌ایم.
وی با اشاره به برنامه 5 ساله ملی ترکیه تصریح کرد: بهبود جنگل داری و کنترل فرسایش خاک از جمله محورهایی بوده است که در این زمینه به آن توجه بیشتری کرده‌ایم.
وی با اشاره به همکاری‌های کشورهای ایران، ترکیه، عراق، سوریه و قطر تصریح کرد: در زمینه طوفان‌های شن و مبارزه با گرد و غبار باید سیستم‌های هشدار دهنده تقویت شده و ایستگاه‌های کنترل آلودگی هوا افزایش یابد و ظرفیت‌هایی بالا برده شود.
وی در ادامه گفت: کنترل فرسایش خاک، بیابان‌زدایی و جلوگیری از آتش کشیدن جنگل‌ها مسائلی است که امروزه مدنظر داریم و آمادگی داریم در این زمینه تجربیات خود را در اختیار سایر دوستان قرار دهیم.
انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

نوشته شده در تاریخ جمعه 9 مهر 1389    | توسط: پسرشجاع    | طبقه بندی: زیست محیطی،     | نظرات()