محمدی زاده
ایرن: رئیس سازمان محیط زیست ایران در مورد وضعیت ببرهای روسی که در باغ وحش ارم در اسارتند گفت: پناهگاه حیات وحش میانکاله به عنوان زیستگاه ببر ایرانی که گونه ای بسیار نزدیک با ببر روسی است هنوز آماده نشده و این ببرها فعلا در باغ وحش می مانند

محمد جواد محمدی زاده در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه مراسم رها سازی دو راس غرال عربی در پارک پردیسان با اشاره به بدقولی روس‌ها برای در اختیار قرار دادن نقشه‌های محل زیست ببرها در میانکاله تاکید کرد: روسها قرار بود ظرف چند روز این نقشه‌ها را به ایران بفرستند ولی متاسفانه این نقشه‌ها 4 ماه دیرتر به دست ما رسید و نمی‌توان ببری که 300 کیلوگرم وزن دارد و به راحتی می‌تواند تا ارتفاع 5/4 متر بپرد را در محل غیر کارشناسی رهاسازی کنیم.
رئیس سازمان محیط زیست اضافه کرد: کارشناسان روسی بعد از بازدید از فنس‌ها ارتفاع آنها را تایید نکردند چرا که ارتفاع فنس‌ها باید حدود 5/4 متر می‌بود در حالی که ما حدود 2 متر فنس کشی کرده ایم. از سوی دیگر در روسیه نیز بالای فنس‌ها سیم برقی قرار داده شده تا این حیوان در صورتی که بخواهد از محل زیست خود فرار کند از طریق این سیم برق بیهوش شود.
وی با اشاره به اینکه احیای زیستگاه ببر مازندران پنج میلیارد تومان هزینه در پی دارد، اظهار داشت: توافقی با استاندار مازندران صورت گرفته که بخشی از این اعتبارات از محل اعتبارات استانی و بخشی نیز توسط سازمان حفاظت محیط زیست تامین شود اما از مجامع جهانی نیز انتظار می‌رود در این خصوص کمک کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به بازدیدهای انجام شده توسط هیئت روسی از باغ وحش تهران محل نگهداری ببرها هم اکنون خوب است و آسیبی متوجه این گونه نمی‌شود. لذا اصراری نداریم که این ببرها را تا زمان آماده شدن زیستگاه اصلی شان در میانکاله از باغ وحش تهران به پارک پردیسان منتقل کنیم.
آخرین بار شیر ایرانی در بیشه‌زارهای بین دز و کرخه دیده شده است
محمدی زاده همچنین از مطالعات برای انتقال شیر ایرانی به کشور خبر داد و گفت: آخرین بار شیر ایرانی در بیشه‌زارهای بین دز و کرخه دیده شده و زیستگاه آن در دشت‌های ارژن فارس و بیشه‌زارهای دزفول تا شوش است.
وی با اشاره به مذاکرات انجام شده در خصوص انتقال شیر ایرانی به کشور افزود: شیر ایرانی که قبلا در ایران، ترکیه، قفقاز، آسیای میانه، یونان و هند وجود داشت هم‌اکنون تنها به جز در هند و برخی باغ وحش‌های فرانکفورت، کلن، انگلستان و چند کشور اروپایی دیگر وجود ندارد.
وی افزود: در هندوستان 400 قلاده شیر ایرانی در محیط کاملا طبیعی زیست می‌کنند که مذاکرات برای انتقال شیر ایرانی از هندوستان در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال یعنی شش ماهه دوم سال جاری نخستین شیرهای ایرانی به زیستگاه اصلی شان قدم بگذارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه گفته می‌شود هندی‌ها تقاضای دریافت یوزپلنگ ایرانی را در قبال دادن شیر ارائه کرده‌اند گفت: 5 سال قبل در این خصوص مذاکره و با آن مخالفت شد و در حال حاضر نیز اگر هندی‌ها چنین تقاضایی داشته باشند ایران آمادگی دادن یوزپلنگ را ندارد.
انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

نوشته شده در تاریخ جمعه 9 مهر 1389    | توسط: پسرشجاع    | طبقه بندی: زیست محیطی،     | نظرات()