در دنیای فوتبال معمولا بین تیمهای همشهری یا حتی تیم هایی که در دو منطقه متفاوت هستند بنا به دلایلی حس رقابت شدیدی وجود دارد که گاهی از حد هواداران عادی فرا تر رفته در مسئولان شهری و چهره های سیاسی هم بازتاب دارد.

 

در این میان آنچه از سوی هواداران آتشین تیمهای رقیب گناهی نابخشودنی محسوب می شود حضور بازیکنان سابق تیم در اردوگاه حریف است.

  وب سایت ورزشی گل در گزارشی به قلم پیتر استانتن 10مورد از این جابجایی های جنجالی را بررسی کرده که در ادامه می خوانیم.

 

کارلوس توز- منچستریونایتد 2009 - 2007، منچسترسیتی 2009 تا کنون

"فرگی، فرگی با او قرارداد امضا کن" جمله ای بود که تماشاگران بارها و بارها در روزهای پایانی حضور " آپاچی" در اولد ترافورد تکرار می کردند. توز هم دستش را کنار گوش خود می گذاشت و تماشاگران را وادار می کرد تا بلند تر فریاد بکشند و اینگونه جایگاهش در منچستر یونایتد را به فرگوسن یادآوری می کرد.

بعد ها فاش شد که باوجود پیشنهاد منچستریونایتد توز به صلاحدید مشاورانش از تمدید قرارداد با یونایتد سر باز زده و پس از امضای قرارداد با همسایگان آبی پوش منچستر پسر محبوب اولدترا فورد به تبهکاری شرور در نظر تماشاگران بدل شد.

پوستری با عکس توز که ورود او را به سیتی خوش آمد می گفت هواداران یونایتد را به خشم آورد و پیروزی 2 بر 1 آبی پوشان بر شیاطین سرخ توز در چهارچوب جام حذفبی انگلستان آن را تشدید کرد. در حال حاضر توز کاپیتان منچستر سیتی است.

 

امره بلوزاوغلو - گالاتاسرای 2001-1996، فنرباغچه 2008 تا کنون

امره در 16سالگی به همراه گالاتاسرای و با هدایت فاتح تریم چهره شد و عناوینی در سطح ملی و بین المللی پیش از حضور در اینتر و نیوکاسل کسب کرد.

امره پس از بازگشت به ترکیه به فنرباغچه پیوست و این موضوع باعث شد تا هواداران گالاتاسرای او را به دلیل پیوستن به رقیب استانبولی آنها به خیانت محکوم کنند. خشم هواداران گالاتاسرای وقتی به اوج رسید که امره اعلام کرد در طول زندگی خود طرفدار فنرباغچه بوده است.

 

گابریل باتیستوتا - ریورپلات 1990 - 1989، بوکا جونیورز 1991 - 1990

"بتی گل" اوج دوران بازیگری خود را در ایتالیا سپری کرد اما زمانی که هنوز در آرژانتین بود با ترک ریورپلات در سال 1990 و رفتن به بوکاجونیورز غوغای زیادی به راه انداخت.

ریور پلات یک سال پیش از این باتیستوتا را از اولدبویز خریداری کرده بود اما  باتیستوتا برغم تلاش بسیار نتوانست رابطه مطلوبی با دانیل پاسارلا سرمربی وقت ریورپلات برقرار کند و این قضیه بعدها یعنی زمانی که پاسارلا هدایت تیم ملی را برعهده داشت نیز تکرار شد.

درمجموع باتیستوتا در لباس بوکا جونیورز 22 گل در 39بازی به ثمر رساند

آندریاس مولر- بورسیا دورتموند 1990 - 1988، 2000 - 1994، شالکه 2003 - 2000

یکی از بزرگ ترین بازی سازان آلمان با پیوستن به شالکه 04 در سال 2000 خشم هواداران بورسیا دورتموند را بر انگیخت.

مولر که به همراه دورتموند فاتح جام قهرمانان باشگاهای اروپا شده بود برغم بدگمانی هواداران نسبت به وفاداری او فصل موفقی را به همراه تیم شالکه 04 سپری کرد. فتح جام حذفی آلمان در دو سال پیاپی و به ثمر رساندن گل در دیدار فینال 2002 مقابل بایر لورکوزان از جمله این افتخارات است

زلاتان ابراهیموویچ - یوونتوس 2006 - 2004، اینتر میلان 2009 - 2006، میلان 2010 تا کنون

بدون شک جدایی ابراهیموویچ از یوونتوس پس از سقوط این تیم به دسته B به دلیل مشارکت در رسوایی مالی سال 2006 در سری A ایتالیا ضربه سنگینی به وجهه او در نزد تماشاگران وارد کرد.

آنچه اوضاع را بدتر کرد آن بود که ابراهیموویچ به هنگام پیوستن به اینتر خود را هوادار پر و پا قرص این تیم معرفی کرد، اما بعد از سه فصل موفق با مشکی و آبی پوشان به بارسلونا رفت.

بالاخره ابراهیموویچ پس از آنکه از چشم گواردیولا افتاد به ایتالیا بازگشت و با قبول خشم و عصبانیت هوادارانی که بسیار به او علاقه داشتند به صورت قرضی به میلان پیوست

یوهان کرایف - آژاکس 1973-1964، 1983- 1981، فاینورد 1984-1983

بهترین بازیکن هلند هیچگاه هراسی از جار و جنجال به پا کردن نداشت. کرایف وقتی برای بار دوم از آژاکس رفت با روزهای اوج خود فاصله گرفته بود اما هیچ خللی در توانایی های او در هدایت و راهبری یک تیم و کسب عناوین قهرمانی وجود نداشت.

مسئولان آژاکس برغم کسب دو عنوان قهرمانی پیاپی در لیگ حرفه ای هلند قرارداد او را تمدید نکردند و در نتیجه کرایف هم به رقیب سرسخت این تیم یعنی فاینورد پیوست. کرایف در آخرین سال حضورش در فوتبال حرفه ای با فاینورد قهرمان لیگ هلند و جام حذفی این کشور شد.

اودر این خصوص می گوید که اگر آژاکس یک فصل دیگر قرارداد او را تمدید می کرد در آن تیم می ماند. کرایف همچنین مسولان باشگاه سابق خود را با تحمیل شکستی 4 بر یک مقابل فاینورد تنبیه کرد.

لوئیس فیگو - بارسلونا2000 - 1995، رئال مادرید 2005 - 2001

هواداران بارسلونا به شدت با انتقال 58.5 میلیون یورویی لوئیس فیگو به رئال مادرید مخالف بودند، اما بالاخره فیگو در تابستان 2000 به سانتیگو برنابو رفت تا اولین ستاره کهکشانی ها باشد.

فیگو به دلیل 5 فصل موفق به اسطوره بارسلونا تبدیل شده بود اما انتقال او به رئال موجب خشم و نفرت فراوان کاتالونیایی ها شده او را متهم به طمع و خیانت کردند.

خشم تماشاگران بارسلونا از فیگو به حدی بود که دیدار دو تیم رئال و بارسلونا در نیو کمپ 15 دقیقه متوقف شد و بازیکنان رئال تا برقراری نظم به خارج از زمین هدایت شدند.

مو جانستن - سلتیک 1987 - 1984، رنجرز 1991 - 1989

جابجایی مهاجم سابق اسکاتلند بدون شک جنجال برانگیز ترین در تاریخ فوتبال انگلستان محسوب می شود. جانستن سه فصل متوالی پیش از انتقال به نانت در سال 1987 محبوب ترین بازیکن نزد هواداران سلتیک به شمار می رفت.

جانستن پس از دو فصل در فرانسه به اسکاتلند بازگشت و اعلام کرد سلتیک "تنها باشگاهی" که علاقه مند است در آن بازی کند. چندی بعد که جانستن در مصاحبه مطبوعاتی رنجرز به عنوان خرید جدید این باشگاه معرفی شد همه هواداران سلتیک شوکه شدند.

از آن تاریخ به بعد جانستن هدف انتقادات فراوان هواداران سلتیک قرار گرفت. از سوی دیگر گروهی از هواداران رنجرز هم پس از به ثمر رسیدن یک گل توسط جانستن  تنها به این دلیل که او کاتولیک است از ابراز خوشحالی خودداری کرده و بعضی هم تا به آنجا پیش رفتندکه بلیط های خود را پس دادند.

 

 

رونالدو - بارسلونا 1997- 1996، رئال مادرید 2007 - 2002، اینتر 2002 - 1997، میلان 2008 - 2007

چهره شاخص فوتبال برزیل در مدت 12 سال حضور در اروپا نمایندگی دو غول فوتبال اسپانیا و دو باشگاه بزرگ ایتالیایی را پیش از آنکه به دلیل مصدومیت به کورینتیانس برزیل باز گردد بر عهده داشت.

رونالدو باعث شد تا حد زیادی از بار انتقاداتی که به فیگو وارد می شود کاسته شود اگرچه رونالدو هیچ گاه به طور مستقیم بین باشگاههای رقیب جابجا نشد. هواداران اینتر که شاهد بودند چگونه تیمشان صبورانه مصدومیت این بازیکن را تحمل کرد از اینکه پس از بهبودی رونالدو به رئال پیوست از او خشمگین شدند.

یک سال عضویت در بارسلونا تاثیری بر بازی رونالدو  در رئال نداشت و در 49 مسابقه 47 گل به ثمر رساند. در دوران حضور در میلان رونالدو تنها 9 گل در 20 مسابقه به ثمر رساند و یکی از این گلها برابر اینتر در شهرآورد میلان بود. بدین ترتیب رونالدو تنها بازیکنی است که به هر دو رقیب همشهری گل زده است

سول کمپبل - تاتنهام هاتسپر 2001-1992، آرسنال 2006- 2001

جنجالی ترین نقل و انتقال تاریخ لیگ برتر انگلستان جابجایی سول کمپل بین دو تیم لندنی تاتنهام و آرسنال بود. کمپل که پیش از این قول داده بود بود هیچگاه به آرسنال نخواهد رفت به توپچی ها ملحق شده و خشم تماشاگرانی را به دنبال داشت که تا امروز او را نبخشیده اند.

هواداران تاتنهام کمپبل را حتی زمانی که در پورتموث توپ می زد راحت نمی گذاشتند. کمپل حضوری موفق در پورتموث داشت و با این تیم دوبار فاتح لیگ برتر و سه مرتبه قهرمان جام حذفی انگلستان شد

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 شهریور 1389    | توسط: پسرشجاع    | طبقه بندی: ورزشی،     | نظرات()